RNCF2512BTC36K5
Mfr.Part #
RNCF2512BTC36K5
Description
RES 36.5K OHM 0.1% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Resistance :
36.5kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2512BTC36K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 36.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C