RNCF2512BTC36K0
Mfr.Part #
RNCF2512BTC36K0
Description
RES 36K OHM 0.1% 1/2W 2512
2512 (6432 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
36kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.1%
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BTC36K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 36kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C