RNCF2512BTC365R
Mfr.Part #
RNCF2512BTC365R
Description
RES 365 OHM 0.1% 3/4W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Resistance :
365ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2512BTC365R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 365Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C