RNCF2512BTC2K80
Mfr.Part #
RNCF2512BTC2K80
Description
RES 2.8K OHM 0.1% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
2.8kOhm
Power Rating :
500mW
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512BTC2K80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.8kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C