RNCF2512BTC2K67
Mfr.Part #
RNCF2512BTC2K67
Description
RES 2.67K OHM 0.1% 1/2W 2512
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
2.67kOhm
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512BTC2K67
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.67kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C