RNCF2512BTC2K10
Mfr.Part #
RNCF2512BTC2K10
Description
RES 2.1K OHM 0.1% 1/2W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
2.1kOhm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCF2512BTC2K10
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.1kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C