RNCF2512BTC2K05
Mfr.Part #
RNCF2512BTC2K05
Description
RES 2.05K OHM 0.1% 1/2W 2512
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
2.05kOhm
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNCF2512BTC2K05
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.05kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C