RNCF2512BTC294R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC294R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 294 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
294Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C