RNCF2512BTC28K0
Mfr.Part #
RNCF2512BTC28K0
Description
RES 28K OHM 0.1% 1/2W 2512
Resistance :
28kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
2512 (6432 Metric)
Working Voltage :
150V
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RNCF2512BTC28K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 28kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C