RNCF2512BTC274K
Mfr.Part #
RNCF2512BTC274K
Description
RES 274K OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
274kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
2
Datasheets
RNCF2512BTC274K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 274kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C