RNCF2512BTC1M13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC1M13
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.13M OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.13MOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RNCF
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2512BTC1M13
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.13MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C