RNCF2512BTC1K74
Mfr.Part #
RNCF2512BTC1K74
Description
RES 1.74K OHM 0.1% 3/4W 2512
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.74kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512BTC1K74
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.74kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C