RNCF2512BTC1K58
Mfr.Part #
RNCF2512BTC1K58
Description
RES 1.58K OHM 0.1% 3/4W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Resistance :
1.58kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512BTC1K58
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.58kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C