RNCF2512BTC18K2
Mfr.Part #
RNCF2512BTC18K2
Description
RES 18.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
EAR99
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
18.2kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BTC18K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C