RNCF2512BTC16K5
Mfr.Part #
RNCF2512BTC16K5
Description
RES 16.5K OHM 0.1% 1/2W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
12 Weeks
Working Voltage :
150V
Resistance :
16.5kohm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNCF2512BTC16K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 16.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C