RNCF2512BTC16K2
Mfr.Part #
RNCF2512BTC16K2
Description
RES 16.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
16.2kOhm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCF2512BTC16K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 16.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C