RNCF2512BTC169R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC169R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 169 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Series :
RNCF
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
169Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512BTC169R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 169Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C