RNCF2512BTC165K
Mfr.Part #
RNCF2512BTC165K
Description
RES 165K OHM 0.1% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
165kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512BTC165K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 165kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C