RNCF2512BTC143K
Mfr.Part #
RNCF2512BTC143K
Description
RES 143K OHM 0.1% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
143kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF2512BTC143K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 143kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C