RNCF2512BTC137K
Mfr.Part #
RNCF2512BTC137K
Description
RES 137K OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
150V
Resistance :
137kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C