RNCF2512BTC110R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC110R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 110 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
110Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
500mW
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF2512BTC110R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 110Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C