RNCF2512BKT127R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKT127R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 127 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Resistance :
127Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
PRECISION
Series :
RNCF
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
RNCF2512BKT127R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 127Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C