RNCF2512BKE86R6
Mfr.Part #
RNCF2512BKE86R6
Description
RES 86.6 OHM 0.1% 1W 2512
yes
Radiation Hardening :
No
Height :
711.2μm
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
86.6Ohm
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
2
Case Code (Metric) :
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Published :
Datasheets
RNCF2512BKE86R6
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2512BKE86R6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 86.6Ohm, ±0.1%, -55°C~155°C