RNCF2512BKE73K2
Mfr.Part #
RNCF2512BKE73K2
Description
RES 73.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
73.2kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
AEC-Q200
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNCF2512BKE73K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 73.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C