RNCF2512BKE68K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE68K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 68K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
68kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Series :
RNCF
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2512BKE68K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 68kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C