RNCF2512BKE66K5
Mfr.Part #
RNCF2512BKE66K5
Description
RES 66.5K OHM 0.1% 1/2W 2512
Resistance :
66.5kOhm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNCF2512BKE66K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 66.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C