RNCF2512BKE5R49
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE5R49
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.49 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNCF
Rated Power Dissipation (P) :
1W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
5.49Ohm
Power (Watts) :
1W
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCF2512BKE5R49
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.49Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C