RNCF2512BKE56K2
Mfr.Part #
RNCF2512BKE56K2
Description
RES 56.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
56.2kOhm
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Series :
RNCF
Power Rating :
500mW
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
RNCF2512BKE56K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 56.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C