RNCF2512BKE53K6
Mfr.Part #
RNCF2512BKE53K6
Description
RES 53.6K OHM 0.1% 1/2W 2512
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Resistance :
53.6kOhm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512BKE53K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 53.6kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C