RNCF2512BKE510R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE510R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 510 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RNCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Resistance :
510Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2512BKE510R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 510Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C