RNCF2512BKE4R99
Mfr.Part #
RNCF2512BKE4R99
Description
RES 4.99 OHM 0.1% 1W 2512
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height :
711.2μm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
500mW
Resistance :
4.99Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RNCF2512BKE4R99
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2512BKE4R99
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.99Ohm, ±0.1%, -55°C~155°C