RNCF2512BKE4K75
Mfr.Part #
RNCF2512BKE4K75
Description
RES 4.75K OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
4.75kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
150V
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BKE4K75
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.75kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C