RNCF2512BKE4K02
Mfr.Part #
RNCF2512BKE4K02
Description
RES 4.02K OHM 0.1% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
4.02kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BKE4K02
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.02kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C