RNCF2512BKE475R
Mfr.Part #
RNCF2512BKE475R
Description
RES 475 OHM 0.1% 3/4W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
475Ohm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2512BKE475R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 475Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C