RNCF2512BKE45R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE45R3
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 45.3 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCF
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Composition :
Thin Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Resistance :
45.3Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512BKE45R3
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 45.3Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C