RNCF2512BKE42K2
Mfr.Part #
RNCF2512BKE42K2
Description
RES 42.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
42.2kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
12 Weeks
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCF2512BKE42K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 42.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C