RNCF2512BKE41R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE41R2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 41.2 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
41.2Ohm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
1W
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, 7 INCH
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Series :
RNCF
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF2512BKE41R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 41.2Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C