RNCF2512BKE31R6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE31R6
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 31.6 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
31.6Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Series :
RNCF
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
RNCF2512BKE31R6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 31.6Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C