RNCF2512BKE2K80
Mfr.Part #
RNCF2512BKE2K80
Description
RES 2.8K OHM 0.1% 1/2W 2512
Resistance :
2.8kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNCF2512BKE2K80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.8kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C