RNCF2512BKE2K74
Mfr.Part #
RNCF2512BKE2K74
Description
RES 2.74K OHM 0.1% 1/2W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.74kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNCF2512BKE2K74
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C