RNCF2512BKE2K70
Mfr.Part #
RNCF2512BKE2K70
Description
RES 2.7K OHM 0.1% 1/2W 2512
Resistance :
2.7kohm
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
PRECISION
Datasheets
RNCF2512BKE2K70
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.7kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C