RNCF2512BKE255K
Mfr.Part #
RNCF2512BKE255K
Description
RES 255K OHM 0.1% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V
Resistance :
255kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNCF2512BKE255K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 255kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C