RNCF2512BKE24K0
Mfr.Part #
RNCF2512BKE24K0
Description
RES 24K OHM 0.1% 1/2W 2512
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Resistance :
24kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512BKE24K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 24kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C