RNCF2512BKE237R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE237R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 237 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RNCF
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W