RNCF2512BKE205K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE205K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 205K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
205kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
500mW
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2512BKE205K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 205kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C