RNCF2512BKE1M21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE1M21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.21M OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Additional Feature :
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
1.21MOhm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2512BKE1M21
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.21MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C