RNCF2512BKE1K96
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE1K96
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.96K OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
1.96kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Datasheets
RNCF2512BKE1K96
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.96kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C