RNCF2512BKE1K40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE1K40
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.4K OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
PRECISION
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Resistance :
1.4kOhm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C