RNCF2512BKE12K4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE12K4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.4K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
12.4kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%