RNCF2512BKE120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE120K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 120K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
RNCF
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Resistance :
120kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BKE120K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 120kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C